Discover the Extraordinary Experiences in Arte Gioia Boutiques

...

Radiomir Eilean 1936 Tarihli İki İkonik Tasarımı Bir Araya Getiriyor

ARTE, Aug 11, 2021

Her efsane güçlü bir hikayeyle başlar. Deniz komandolarının faaliyetlerini desteklemek üzere geliştirilen ve adını kadranlar ile göstergelerin karanlıkta görünmesini kolaylaştıran materyalden alan – Guido Panerai tarafından tescil edildi – 1936 tarihli Radiomir bugün bilinen haliyle modern Panerai saatinin tohumlarını ekti. Büyük, yastık şeklindeki çelik kasası; kadrandaki lüminesans rakamlar ve imler; kaynaklı tel örgüsü çerçeve kulakçıkları gibi öne çıkan özellikleri bir Radiomir koleksiyonundan diğerine neredeyse hiç değişmeden kalarak orijinal modelin karakterini vurguladı.

Panerai hikayesinin bir parçası haline gelecek yat da 1936’da tasarlanmıştı. İskoçya’daki Fife tersanesinden saygın tekne yapımcısı III. William Fife’ın tasarladığı yat, 21’inci yüzyıl başında harap düşmeden önce yıllar boyu Avrupa denizlerine ve Karayipler’e yelken açtı. Panerai yatı 2006’da satın aldı ve restore ederek eski ihtişamına kazandırdı.

Radiomir Eilean tarihi Radiomir koleksiyonunun özgün niteliklerini ve Eilean’ın estetik çizgilerini tekrarlıyor. İlk Radiomir döneminden beri korunan orantıları ve özellikleriyle 45 mm çapındaki kasasının çelik patinasına, ışığı parlatılmış metalden çok daha yumuşak ve sıcak bir tonda yansıtmasına olanak veren mat yüzey bitirme işlemi uygulandı. Panerai’nin alametifarikası sandviç kadranda, zaman vintage tarzı altın saat kollarıyla gösteriliyor. Bej rengi rakamların ve saat imlerinin karanlıkta yeşil renkte ışıldayan Super - LumiNovaTM ile kaplı olması ilk modellerin görünümüne sadık kalındığının bir diğer göstergesi.

Radiomir Eilean’in her detayı denizcilik mirasını ele veriyor. Kadranın yüzeyindeki çizgiler ve ebruli kahverengi rengi yatın tik güvertesini akla getirirken, kasa arkası ve kayışta bulunan “Eilean 1936” ibaresi teknenin sereninde yer alan ibarenin tıpatıp aynısı. Öte yandan tekne gövdesindeki ejderha amblemi kasanın sol tarafına işlendi. Panerai’nin doğduğunİtalyan bölgesi Toskana’da üretilmiş deriden yapılan saat kayışında, Eilean’ın yelkenlerindeki örgü halatlardan esinlenen dikişler kullanıldı. Sadece elle uygulanan bu zahmetli teknik kayışın hem zorlu şartlara dayanıklı olmasını hem de güzel ve şık görünmesini sağlıyor. Tüm tasarım unsurlarında sadece zamanın taşıdığı izlerle, deneyim ve birikimle geliştirilecek materyallerin ve tekniklerin görkemini görmek mümkün.

Tepeden tırnağa Radiomir mirasına sadık kalan Radiomir Eilean, selefleri gibi elle kurmalı mekanizmaya sahip ve kasası 10 bara (yaklaşık 100 metre) kadar su geçirmiyor. Tamamen Neuchatel’deki Panerai fabrikasında tasarlanıp geliştirilen kalibrenin güç rezervi üç gün. Eilean’ın yelken numarasını hatırlatacak biçimde yılda sadece 449 örneği satılacak olan Radiomir Eilean modeli Temmuz 2021’de beğeniye sunulacak. O tarihte Portofino’da aynı adı taşıyan yat İtalyan kültürü, tarzı ve kimliğini tüm derinliğiyle tarif eden Italianità konseptinin bir parçası olarak yelken açacak. Radiomir Eilean, saat yapımcılığı evreninde Italianità’nın kusursuz bir temsilcisi.

Ref. PAM01243
Ref. PAM01243